WATTSTUNDE® WS175SPS-HV DAYLIGHT Sunpower 175W Solar Panel
No longer available No longer available
Free shipping
Incl. VAT
Wattstunde Power: 175 W
Output: MC4
Product description
The WATTSTUNDE® WS175SPS-HV DAYLIGHT Sunpower Solar Panel is a lightweight aluminum framed solar panel, which you can easily place on your garden house, camper, sailboat and other vehicles. The 175W solar panel is a "high voltage" panel with a Vmp of 54,7 V. The solar panel features Back-Contact Sunpower cells with 24% efficiency, which offer significantly higher efficiency than standard monocrystalline solar panels. During good weather conditions, the DAYLIGHT Sunpower Solar panel can generate an average of 850 Wh of energy.
In the box
  • WATTSTUNDE® WS175SPS-HV DAYLIGHT Sunpower Solar Panel
Brief specifications
Brand Wattstunde
Artikelnummer 101-18176
Warranty 5 years
Cell type Back-Contact Sunpower cells (efficiency 24%)
Power 175 W
Voc - Voltage open circuit 64,1 V