WATTSTUNDE WS100EFX Marine Solarpanel Flexible 100W
No longer available No longer available
Free shipping
Incl. VAT
Version
13 years of expertise in energy storage
Free returns within 14 days
Excellent
4.87/5
Wattstunde Power: 100 W
Output: +/- cable
Maximum system voltage 500V
Product description
The WATTSTUNDE WS100EFX Marine Solarpanel Flexible 100W has a maximum power of 100 watts and uses effective cells with ActiveWire technology. These cells guarantee a high yield and have an efficiency of more than 20%. The flexible solar panels from WATTSTUNDE are suitable for glued installation on campers, sailing boats and yachts. The integrated aluminum plate gives the solar panel the necessary stability to guarantee a long service life. When the EFX solar panels are mounted on a solid surface, the panels can also be walked on.
In the box
Brief specifications
Brand Wattstunde
Artikelnummer 101-15101
Warranty 2 years
Cell type ActiveWire Flex Solar cells (> 20% efficiency)
Power 100 W
Voc - Voltage open circuit 20,9 V