WATTSTUNDE WS150EFX-HV Marine Solarpanel Flexible 150W
No longer available No longer available
Free shipping
Incl. VAT
Version
Wattstunde Power: 150 W
Output: +/- cable
Maximum system voltage 500V
Product description
The WATTSTUNDE WS150EFX-HV Marine Solarpanel Flexible 150W has a maximum power of 150 watts and uses effective cells with ActiveWire technology. These cells guarantee a high yield and have an efficiency of more than 20%. The flexible solar panels from WATTSTUNDE are suitable for glued installation on campers, sailing boats and yachts. The integrated aluminum plate gives the solar panel the necessary stability to guarantee a long service life. When the EFX solar panels are mounted on a solid surface, the panels can also be walked on.
In the box
  • WATTSTUNDE WS150EFX Marine Solarpanel Flexible 150W
Brief specifications
Brand Wattstunde
Artikelnummer 101-15155
Warranty 2 years
Cell type ActiveWire Flex Solar cells (> 22% efficiency)
Power 150 W
Voc - Voltage open circuit 51,2 V