WATTSTUNDE® WS175SPS-L DAYLIGHT Sunpower 175W Solar Panel
No longer available No longer available
Free shipping
Incl. VAT
Wattstunde Power: 175 W
Output: MC4
Product description
The WATTSTUNDE® WS175SPS-L DAYLIGHT Sunpower Solar Panel is a lightweight aluminum framed solar panel, which you can easily place on your garden house, camper, sailboat and other vehicles. The solar panel features Back-Contact Sunpower cells with 24% efficiency, which offer significantly higher efficiency than standard monocrystalline solar panels. The dimensions of the panel are 1440 x 535 x 35 mm. During good weather conditions, the DAYLIGHT Sunpower Solar panel can generate an average of 850 Wh of energy.
In the box
  • WATTSTUNDE® WS175SPS-L DAYLIGHT Sunpower Solar Panel
Brief specifications
Brand Wattstunde
Artikelnummer 101-18175
Warranty 5 years
Cell type Back-Contact Sunpower cells (efficiency 24%)
Power 175 W
Voc - Voltage open circuit 32 V