WATTSTUNDE® WS200SF-HV SunFolder+ 200W Solar Panel
No longer available No longer available
Free shipping
Incl. VAT
Version
Wattstunde Power: 200 Watt
Output: Anderson SH50
Product description
The WATTSTUNDE® WS200SF-HV SunFolder 200W Solar Panel is a foldable and light solar panel with a weight of 6.9 kg. The 200W solar panel is a "high voltage" panel with a Vmp of 33.5 V. The well thought out lightweight construction provides stability at a surprisingly low weight. Ideal for mobile use. The solar panel features Back-Contact Sunpower cells with 24% efficiency, which offer significantly higher efficiency than standard monocrystalline solar panels. The SunFolder 200W can generate an average of 900 Wh of energy daily during good weather conditions.
The WATTSTUNDE® WS200SF SunFolder 200W Solar Panel has a 4,5m connection cable with an Anderson connector system. Thanks to the practical plug-in system, the solar panel can be connected to a charge controller or a Power Station. Note: Not every Power Station is suitable, because the output voltage of this panel is higher.
In the box
  • Connection cable solar panel to charge controller
Brief specifications
Brand Wattstunde
Artikelnummer 101-15201
Warranty 2 years
Cell type Back-Contact SunPower cells (24% efficiency)
Power 200 W
Voc - Voltage open circuit 39,4 V